Kucna apoteka za sitne tegobe

Sam svoj ljekar
Kucna apoteka treba biti na suhom, tamnom i pristupacnom mjestu, ali ne nadohvat djece

Nikome ne pada na pamet da za svaku sitnicu trci ljekaru. Ako vas zaboli glava, popit cete tabletu protiv bolova, ako vam je dijete oderalo koljeno, sami cete rijesiti problem. No, nije rijetkost da u kuci nema ni analgetika, a kamoli sta drugo. Imate li uopce kucnu apoteku ili su vam kojekakvi lijekovi razbacani u kupaonici i kuhinji ili, jos gore, na mjestima dostupnim djeci.

Ako i drzite sve lijekove na jednom mjestu, kad ste zadnji put zavirili u svoj ormaric, kutiju ili ladicu s prirucnim lijekovima, provjerili koji vam nedostaju ili pobacali one kojima je istekao rok trajanja. Osim toga, drzite li u kucnoj apoteci i lijekove koje vam je propisao ljekar?

Sta ukloniti?
Sada, dakle, dolazi onaj najtezi dio zadatka. Pregledajte ili bacite sve stare lijekove u kutijama u kojima je istekao rok trajanja, kapsule ili tablete, stare polupotrosene kreme, svelijekove bez omota za koje ne znate sta lijece, svoje stare lijekove za srce, poviseni tlak, povisen secer, za smirenje, cirkulaciju i slicno. Sve to treba ukloniti i nikako ne drzati u kucnoj apoteci. To nisu prirucni lijekovi, vec lijekovi za odredene bolesti koje se lijece uz pomoc ljekara.

A kucna apoteka treba biti na suhom, tamnom i pristupacnom mjestu, ali ne nadohvat djece. Najbolje je imati ormaric. Toplomjer je obavezan u svakoj kucnoj apoteci. Bocica medicinskog alkohola s nekoliko smotuljaka vate, te poneki obicni zavoj, a elasticni uvjek dobro dodje.Neka se tu nadje i sterilni tampon za oko, sterilna gaza, trokutasta marama i par rukavica za jednokratnu upotrebu.

Kutijica sa zrncima hipermangana jos je jedan vazan sastojak kucne apoteke. Ponekad su vazne kupke za kozu ili sluznicu. Dovoljno je nekoliko zrnaca hipermangana otopiti u vodi i time dezinficirati oboljelo mjesto. Bijeli neutralni puder (talk) koristimo za oznojene dijelove tijela, posebno ljeti (pregibi, noge, dojke). Tu su dvije vrste masti: antibiotska (protiv bakterijske infekcije), antimikotska (protiv gljivicni infekcija) i neutralna krema (penaten).

Protiv bolova
Caj za ciscenje i glicerinski cepici obavezni su u kucnoj apoteci. Cepici su bolji kod zatvora, ali se zbog topivosti moraju drzati u frizideru. Za blage urinarne infekcije koristit cete uvin caj. Antihistaminici su vazni posebno u predstojecem periodu kad krenu proljetne alergije. Pomazu i kod bolesti putovanja, alergijskih reakcija na sunce, ubod insekata...

Protiv bolova i povisene tjelesne temperature odraslih i djece nakon navrsenih 14 godina zivota mogu uzimati lijekove na bazi acetilsalicilne kiseline (andol, aspirin, bospirin), a mladji one na bazi paracetamola (panadon, lekadol). Za djecu je primjereniji sirup.I za odrale koji imaju osjetljiv zelidac pogodniji su lijekovi na bazi paracetamola, jer on ne nadrazuje zelucanu sluznicu.

Svaki pacijent ima neki svoj antireumatik kojemu je vjeran, pa neka se nadje u kucnoj apoteci. Sve ostale grupe lijekova koristimo uz preporuku ljekara i ljekara specijaliste prema tegobama i bolestima koje imamo. Oni ne spadaju u kucnu apoteku.

Prva pomoc
Ako dozivite neku nezgodu koju sami mozete rijesiti, evo kako cete postupiti:
  • Opekotine od vruce pegle ili vruce vode, ulja i masti, ako su na maloj povrsini i blagog stupnja, treba staviti pod mlaz hladne vode i nekoliko puta dnevno premazati mascu ili kremom protiv opekotine. Opekotine jaceg stupnja i vece povrsine treba prepustiti hirurzima.
  • Glavobolje lijecimo analgeticima i antireumamticima, a zubobolje kod zubara
  • Ogrebotine kod pada sa bicikla ili ogrebotine od macke ocistimo alkoholom i premazemo antibitskom masti, praskom ili sprejem.

Nema komentara:

Objavi komentar