Kako će roditelji prepoznati skoliozu - Oboljenja koja se javljaju u djetinjstvu



Prvi znaci koje roditelji primjete-nejednaka visina ramena, bokova, zakrivljena linija kicme i asimetrija dojki


Šta je skolioza?
Skolioza se javlja za vrijeme rasta, dakle u dječijoj ili adolescentskoj dobi. Kod djevojčica je progresivna skolioza sedam puta češća nego u dječaka, a vjerovatnoća da će djevojčici biti potreban medicinski tretman je 9:1 u poređenu s dječacima. Skolioze kod fetusa i beba mogu biti vrlo opasne, jer mogu prouzrokovati malfunkcije unutrasnjih organa i smrt.

Skolioza
Sve skolioze dijelimo na funkcionalne ili nestrukturalne, to jest skoliotična držanja i organske ili strukturalne. Kod skoliotičnog držanja nema anatomskih poremećaja kičme. Skoliotično držanje ima različite uzroke - skraćenje jedne noge ili napetosti malih mišića kičme kao što je slučaj kod bolnih sindroma kičme. Uklanjanjem uzroka nastaje skolioza.

Organske ili strukturalne skolioze uzrokovane su anatomskim promjenama na kičmi, njenim zglobovima, ligamentima ili malim mišićima kičme, zatim kongenitalnim poremećajima, neuromuskularnih bolestima, reumatskim bolestima, infekcijama, prijelomima i slično. Kičma je savitljivi stub sastavljen od više elemenata (pršljnova). U normalnim uvjetima ona je prava, jer su pršljenovi simetrični i kvadratasti, dok zglobovi i ligamenti održavaju njihov tačan položaj.

Mali mišići kičme predstavljaju dodatni oslonac i pomoć pri pokretima. Kada neki od tih elemenata popusti, nastaje krivljenje kičme, čije uzroke treba tražiti u promjeni forme jednog ili više pršljenova, u popuštanju ili skraćenju jednog dijela kapsuloligamentarnog aparata i u asimetriji mišića kičme. Prvi znaci koje roditelji primjete vidljivi su u stojećem stavu. Vidljiva je nejednakost visina ramena, bokova, a gledanjem otpozadi, zakrivljena linija kičme i asimetrija tzv. bočnih trouglova, dok je sprijeda vidljiva i asimetrija dojki i slično.

Postavljanje dijagnoze
Gledajuci s boka, treba tražiti eventualne promjene fizioloških zakrivljenosti kao što je povećanje ili umanjenje grudne kifoze (kifoskolioza). Skolioza uzrokuje rane degenerativne promjene kičme do teških deformacija grudnog koša. Moguće je i takvo oštećenje plućne funkcije koje uzrokuje plućno srce, a do oštećenja dolazi zbog poremećaja položaja organa uvjetovanih zakrivljenjem kičme.

Skolioza kod djece
Za postavljenje dijagnoze važan je klinički pregled ljekara specijaliste skoliologa, uz osnovnu dijagnostičku metodu standardne radiografije kičme.Liječenje se mora provoditi prema individualnom programu za svakog pacijenta. Fizikalna terapija uz kineziterapiju (posebno napravljen idividualni program vježbi) dovoljna je kod manjih promjena, a kod većih se uključuje i nošenje ortoze, odnosno korzeta. Najintenzivnije nošenje korzeta preporučljivo je tokom pubertetskog rasta.

Djecu ne boli
Bolovi za skoliozu nisu karakteristični u dječijoj i adolescentskoj dobi. Ako se skolioza ne liječi, u odrasloj dobi često dolazi do tegoba i bolova. Najupadljiviji znakovi da neko ima skoliozu su gibus ili grba na leđima, nepravilan struk i neravnomjerna rebra i kukovi, izbočena lopatica, asimetrične grudi, asimetrična ramena i kukovi.